Égetés helyett komposztáljunk – lakossági komposztálási program Szentendrén
Folytatódik a környezetbarát szemléletmód bevezetése Szentendrén. A város önkormányzata elfogadta a helyi komposztálási koncepciót és a Környezetvédelmi Alap támogatásával, az állandó szentendrei lakosok részére helyi komposztálási programot indított. 2009. június 9-én ennek keretében került sor a komposztáló ládák átadására a korábban meghirdetett pályázat keretében jelentkezett 100 családnak és oktatási intézménynek.
A helyi lakosságtól évek óta számos panasz érkezik, hogy a szomszédok, az utcabeliek éjjel-nappal égetik a lombot, a levágott fagallyakat, és nagyon zavaró és környezetkárosító a mindent elárasztó füst. A probléma megoldására Szentendre Város Önkormányzata komplex megoldást dolgozott ki.
A város helyi rendelettel szabályozta az égetés rendjét. (ld. a táblázatban az összefoglalót). Ezt követően kidolgozásra került a helyi komposztálási koncepció, és a hozzá tartozó program. Cél, hogy a háztartásokban, a kertekben keletkező komposztálható szervesanyagok –a zöldjavak– visszakerüljenek a természet körforgásába és helyben, Szentendrén hasznosuljanak, és ezáltal csökkenjen a kezelendő hulladék mennyisége.
A komposztálási programban történő részvételre szentendrei állandó lakosok, családok jelentkezhettek a jelentkezési lap visszaküldésével és a használati megállapodás későbbi aláírásával. A programban résztvevőknek az önkormányzat ingyenesen 2 db újrahasznosított műanyagból gyártott komposztáló ládát adott át használatra. A résztvevőknek vállalnia kellett, hogy a komposztáló eszközöket rendeltetésszerűen használják minimum 3 évig és a kész komposztot helyben hasznosítják. Az eszközök a 4. évtől a résztvevők tulajdonába kerülnek.
2009. június 9-én adta át Dr. Dietz Ferenc, polgármester a 100 családnak és oktatási intézménynek a komposztáló ládákat. „Tavaly októberben tartottunk itt a hivatalban egy komposztálási napot, amelyen már akkor is sok helyi lakos vett részt. A mai napon ez a program tovább folytatódik: Igazán öröm számunkra, hogy 200 db komposztláda kezdi meg környezetbarát működését Szentendrén és járul hozzá közvetlen környezetünk és a Föld megóvásához. Köszönöm Önöknek, hogy felelős városlakóként tesznek városunkért, a környezetünkért” – mondta el köszöntőjében a polgármester.
A ládák átadását egy komposztálási szakember, Gellért Miklós, a SZIKE Egyesület elnöke által megtartott előadás előzte meg. Az előadáson megismerkedhettek a komposztálással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókkal. Komposztálást segítő kiskönyv, Komposztálási Adatlap és a kukákra ragasztandó matrica is segíti a komposztálókat.
A program az aprítással és a kész komposzt rostálásával is foglalkozik. Mivel az aprítógépeknek magas az ára, valamint a családoknak csak néhány esetben van szüksége rá, ezért előnyösebb azt bérelni. Akár kisgép kölcsönzőből akár a helyi közszolgáltatótól. A Városi Szolgáltató Zrt.-nél házhoz menő aprítékolási szolgáltatás vehető igénybe térítés ellenében. Az igényt a helyi közszolgáltatónál kell jelezni.
A program részeként 5 darab jó minőségű rosta került beszerzésre, melyet a hulladékudvarban lehet jelképes összegért bérelni.
Az égetésre vonatkozó szabályok:
|
Forrás: Polgármesteri Hivatal Szentendre
Letölthető videó itt...